Moje konto Moje konto

Jak praktykować aromaterapię?

aromaterapia.jpg

Jak praktykować aromaterapię?

Aromaterapia to dział medycyny holistycznej zajmujący się wpływem naturalnych olejków eterycznych na zdrowie, samopoczucie i nastrój. Należy podkreślić, że obrębem badań aromaterapii klinicznej jest wpływ olejków eterycznych na organizm podanych drogą wziewną lub poprzez skórę. W celach terapeutycznych wykorzystuje się olejki eteryczne, kadzidełka naturalne, zioła i żywice.

Naturalne olejki do aromaterapii

Rośliny obfitują w substancje lotne, które stanowią mieszaninę różnych związków organicznych, a ich obecność odczuwamy, jako przyjemny aromat, bądź przykry zapach. Właśnie te substancje lotne pochodzące z roślin nazywamy olejkami eterycznymi.

Naturalne olejki eteryczne znajdują się w różnych częściach roślin - kwiatach, liściach, korze, cebulach czy pączkach. Ich obecność w roślinach była człowiekowi znana i  wykorzystywana od dawna, a surowce dostarczające olejków eterycznych znalazły zastosowanie w perfumerii, ziołolecznictwie oraz w kulinariach. Najpopularniejsze rośliny olejkodajne to dobrze znane przyprawy - oregano, wawrzyn, bazylia, melisa, mięta, tymianek, rozmaryn czy majeranek. W przemyśle kosmetycznym najcenniejsze zapachy to olejki pochodzące z płatków róży, jaśminu, drzewa sandałowego czy paczuli. Również przemysł spożywczy sięga po olejki eteryczne jako naturalne aromaty - migdałowy, pomarańczowy, cytrynowy czy waniliowy. Olejki eteryczne mogą być wykorzystane również do produkcji leków - olejek miętowy, z kolendry, olejek lawendowy, eukaliptusowy, pichtowy czy kamforowy. A dzięki właściwościom teraputycznym szeroko stosuje się olejki eteryczne do aromaterapii klinicznej.

Jak wybrać olejek do aromaterapii?

Wybierając olejek do aromaterapii należy kierować się przede wszystkim jego naturalnym składem oraz celem do jakiego pragniemy go przeznaczyć. Olejki eteryczne do aromaterapii najlepiej dobrać pod kątem potrzeb zdrowotnych. W celu wsparcia układu oddechowego warto wybrać olejek pichtowy, olejek tymiankowy, olejek z majeranku  lub oregano. Na poprawę trawienia olejek miętowy, anyżowy lub z kopru włoskiego. Przeciwstresowo będzie działać olejek lawendowy, z melisy lub olejki cytrusowe. Na zatoki najczęściej wybierany jest olejek eukaliptusowy. Olejki eteryczne mogą również przeciwdziałać problemom skórnym. Na problemy z grzybicą paznokci polecany jest olejek z drzewa herbacianego, na przebarwienia olejek sandałowy, na trądzik olejek z jodły syberyjskiej a przeciwłupieżowo olejek rozmarynowy. W celu sporządzenia oliwek przeznaczonych do masażu stawów można użyć oleju laurowego z dodatkiem olejku lawendowego, goździkowego lub imbirowego.

Jak bezpiecznie używać olejków eterycznych?

Naturalne olejki eteryczne do aromaterapii otrzymuje się z wysokiej jakości surowców roślinnych za pomocą metody destylacji z parą wodną, wyciskania lub ekstrakcji. Często olejki do aromaterapii uznawane są jedynie z substancje zapachowe, tymczasem  wykazują one aktywność w naszym organizmie i w zależności od formy zastosowania oraz użytej ilości posiadają właściwości lecznicze lub toksyczne! 

Paracelsus wypowiedział maksymę, która doskonale pasuje do olejków eterycznych: „Wszystko jest trucizną, decyduje tylko dawka.

Decydując się na zakup 100% nierozcieńczonych olejków eterycznych należy pamiętać, że obecne w nich związki lotne mogą wywierać silne działanie na błony śluzowe i skórę, dlatego w celu zachowania bezpieczeństwa należy zawsze stosować je w postaci rozcieńczonej zgodnie z zaleceniami producenta. Nie należy wdychać nierozcieńczonych olejków do aromaterapii. W celu ich rozprowadzenia w pomieszczeniach używa się dyfuzorów lub kominków do aromaterapii.

Bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych u dzieci

Olejki eteryczne do aromaterapii są niezwykle aktywne w organizmie, oddziałują nie tylko na skórę i błony śluzowe ale również na psychikę. Nieodpowiednio użyte olejki eteryczne mogą prowadzić do nadmiernego pobudzenia nerwowego, podrażnienia nabłonka układu oddechowego, poparzeń błon śluzowych i skóry a nawet zatruć. Ilość bezpieczna dla dzieci jest trudna do określenia z tego względu bezwzględnie nie należy stosować olejków eterycznych u dzieci do 2 roku życia. A w celach aromaterapeutycznych u dzieci pomiędzy 2 - 6 rokiem życia samodzielne zastosowanie olejków do aromaterapii należy skonsultować z pediatrą. 

Jak używać olejków eterycznych w domu?

Olejki eteryczne do aromaterapii doskonale nadają się do inhalacji, gdzie wraz z parą wodna dostają się do dróg oddechowych. Podobny efekt przyniesie kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, bądź aromatyzacja pomieszczeń za pomocą kominka do aromaterapii lub dyfuzora. Osoby cierpiące na astmę nie powinny stosować olejków eterycznych bez konsultacji z lekarzem.

Olejki eteryczne mogą być stosowane do masażu po rozcieńczeniu ich z nośnikiem olejowym, np. olejem ze słodkich migdałów, z masłem shea lub innymi olejami kosmetycznymi. Nie należy stosować olejków w przypadku podrażnionej skóry, na otwarte rany i zmiany skórne. Niektóre olejki do aromaterapii mogą uwrażliwiać skórę na działanie promieni UV. Naturalne esencje mogą również być wykorzystywane do produkcji domowych środków czyszczących i piorących, mydeł i kosmetyków. 

Czym się kierować wybierając dobry olejek eteryczny do aromaterapii?

Producenci umieszczają na opakowaniach olejków eterycznych informacje, które mogą pomóc w wyborze produktu przeznaczonego do aromaterapii klinicznej. Naturalny olejek eteryczny do aromaterapii jest otrzymywany z części rośliny, której nazwa jest umieszczona na opakowaniu, np. Illicium Verum Oil (olejek anyżowy).

Jeżeli na opakowaniu produktu umieszczona jest informacja “kompozycja zapachowa”, oznacza to, że kilka substancji lotnych zostało użytych do stworzenia olejku zapachowego. Nie posiada on właściwości leczniczych i nie może być stosowany do aromaterapii, a jedynie do celów kosmetycznych i środków czyszczących w celu nadania zapachu.

Ponadto producent najczęściej umieszcza na opakowaniu olejku eterycznego informacje o naturalnie występujących alergenach, np. olejek zawiera: Limonene, Linalool*.

Większość producentów informuje o kraju pochodzenia surowca roślinnego, z którego otrzymano olejek.

Ważną informacją o rzetelności producenta i jakości olejku są badania, którym poddano olejek przed dopuszczeniem go do obrotu. Informacje o badaniach, atestach i certyfikatach umieszczane są albo na opakowaniu olejku, albo na oficjalnych stronach producentów.

Informacja o sposobie użycia olejku eterycznego dołączona przez producenta  to podstawa bezpiecznego stosowania aromaterapii.

Olejki eteryczne z certyfikatem

Wybór najlepszego olejku eterycznego do aromaterapii może sprawiać trudności ze względu na dużą ilość producentów obecną na polskim rynku. Aby mieć pewność, że olejki eteryczne spełniają normy warto zapoznać się z atestami i certyfikatami, które otrzymują producenci olejków eterycznych.

Podstawowy certyfikat to świadectwo PZH (Państwowego Zakładu Higieny) o dopuszczeniu do obrotu. Ponadto producenci poddają swoje olejki badaniu w niezależnych laboratoriach, aby wykazać czystość substancji i dokonać oceny ich bezpieczeństwa.

Szczegółowe wytyczne dotyczące opisu i zastosowania olejków eterycznych określają wytyczne Europejskiej Federacji Olejków Eterycznych (EFEO) i Międzynarodowego Stowarzyszenia Substancji Zapachowych (IFRA). Obecność certyfikatu IFRA jest gwarancją jakości olejku eterycznego.

Niektóre olejki eteryczne do aromaterapii posiadają jakość farmakopealną, co oznacza, że producent otrzymał międzynarodowy certyfikat GDP Dystrybutora Substancji Czynnych wydany na podstawie inspekcji GIF (Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego). Certyfikat GDP zezwala na użycie olejku eterycznego jako materiału wyjściowego do wytwarzania produktów leczniczych. Można go bezpiecznie stosować w aromaterapii klinicznej.

Producenci olejków eterycznych poddają również swoje produkty badaniom potwierdzającym bezpieczeństwo stosowania dermatologicznego. Wtedy można używać olejku do aromaterapii w celach kosmetycznych.

Certyfikat ekologiczny (zielony listek) świadczy o jakości surowca użytego do produkcji olejku. Rośliny pochodzące z upraw ekologicznych nie są modyfikowane genetycznie, nie były również poddawane działaniu pestycydów, a ich uprawa i przetwarzanie nie mogła szkodzić środowisku.

 

W razie pytań o olejki eteryczne do aromaterapii, zapytaj doradców w naszych sklepach!

ZAJRZYJ DO NASZYCH SKLEPÓW
Rzeszów: ul. Rejtana 67, ul. Matejki 18; Jarosław: ul. Sobieskiego 1

ODWIEDŹ NAS
ONLINE:

contact-icon-call

ZADZWOŃ DO NAS
+48 517 947 057

contact-icon-email

NAPISZ DO NAS
info@zielarnia24.pl