Moje konto Moje konto

Włosy w odcieniach natury

naturalna_koloryzacja_wlosow.jpg

Włosy w odcieniach natury czyli koloryzacja roślinnymi barwnikami.

Zmiana koloru włosów jest możliwa w sposób 100% naturalny dzięki zastosowaniu proszków roślinnych. Wiele roślin na świecie posiada w swoich tkankach związki, które mogą barwić skórę, włosy bądź tkaniny. Od tysięcy lat rośliny te stosowane były do farbowania nici, tworzenia wzorów na skórze lub w celu poprawienia urody.

Najpopularniejsza jest henna czyli barwnik roślinny pozyskiwany z liści krzewu hennowego czyli inaczej lawsonii bezbronnej (Lawsonia inermis L.). Roślina ta pochodzi z Afryki i Azji gdzie występuje naturalnie, a także jest uprawiana dla pozyskania lawsonu - cennego pomarańczowego barwnika. Jej właściwości znane były już w starożytności, a wzmianki o stosowaniu henny odnaleziono nawet w zapisie hieroglificznym. Śmiało można stwierdzić, że sproszkowane liście henny to najstarszy znany kosmetyk, który do dzisiaj cieszy się popularnością. Obecnie, kiedy wiele osób pragnie powrotu do naturalnych metod pielęgnacji ciała, henna jest idealnym sposobem na koloryzację włosów. 

Decydując się na koloryzację henną warto wiedzieć, że barwnik roślinny pokrywa włosy na ich powierzchni, nie wnika pod łuskę włosową. Włosy pokryte henną stają się grubsze, sztywniejsze i odporniejsze na czynniki zewnętrzne. Mają piękny połysk i intensywną barwę. Nie jest to jednak rozwiązanie polecane osobom które lubią eksperymentować z koloryzacją włosów, ponieważ henna “nie lubi się” z farbami do włosów, które zawierają komponenty syntetyczne i płynami do trwałej ondulacji. Również rozjaśnianie henny może dać nierównomierny i nieprzewidziany rezultat. Efekt koloryzacji henną jest zależny od odcienia włosów poddawanych koloryzacji.

W zależności od wyjściowego odcienia włosów po farbowaniu henną można otrzymać odcienie miedziane o różnej intensywności.  Włosy blond farbowane lawsonią będą intensywnie rude, szatynki mogą otrzymać odcień kasztanowy, a brunetki będą widzieć piękne miedziane refleksy na swoich ciemnych włosach. 

Sposób przygotowania henny jest prosty - wystarczy sproszkowane liście lawsonii zalać gorącą wodą najlepiej z dodatkiem soku z cytryny, a następnie dokładnie wymieszać i odstawić na jakiś czas, aby mógł się wydzielić barwnik. Hennę najlepiej nakładać na dokładnie umyte, lekko wilgotne włosy. Ważne jest aby do mycia przed farbowaniem zastosować szampon bez keratyny, jedwabiu i innych substancji które pozostają na powierzchni włosów. Po nałożeniu henny wystarczy odczekać godzinę aby nastąpiła koloryzacja. Henna “lubi ciepło”, dlatego w trakcie koloryzacji okrywamy włosy czepkiem i ręcznikiem. Pamiętajcie, że henna barwi tkaniny, więc chrońcie ubranie przed niechcianym zafarbowaniem! Najżmudniejszym zadaniem jest wypłukanie resztek henny z włosów. Ponieważ ma ona formę pudru roślinnego, dość długo należy spłukiwać włosy letnią wodą, aby pozbyć się resztek proszku ze skóry głowy. Jednak efekt pięknych włosów równoważy wysiłki!

Lawsonia to nie jedyna roślina, która dostarcza roślinnych barwników stosowanych do farbowania włosów. Indygowiec barwierski Indigofera tinctoria L to roślina pochodząca z Afryki, obecnie uprawiana głównie w Azji, której liście są źródłem  indygo (granatowo - czarnego barwnika). Barwnik ten, podobnie jak henna działa na powierzchni włosów, a jego odcień zależy od bazowego koloru włosów. Indygo zastosowany na ciemnych włosach da kruczo-czarny odcień, natomiast na włosach jasnych może dać efekt zielonkawy. Na jasne włosy poleca się nakładanie mieszanki indygo z henną w różnych proporcjach, dzięki czemu można osiągnąć efekty brązów o różnej intensywności. 

A co z naszymi rodzimymi roślinami o właściwościach koloryzujących? W naszym klimacie również przyroda obdarzyła nas ziołami, które można z powodzeniem stosować do barwienia włosów. Napar z lipy i rumianku stosowany w formie płukanki może nadać włosom jasnym piękne złote refleksy. Z kolei napar z kwiatów nagietka pozwoli osiągnąć odcienie rudości na włosach jasnych. Liść orzecha włoskiego, kora dębu i kasztanowca to surowce, które barwią włosy i nadają im odcienie brązu. 

Farby i płukanki roślinne umożliwiają koloryzację w szerokiej gamie barw, bez obciążania cebulek włosowych i efektu niszczenia ich struktury. Ponadto naturalne składniki ziołowe farb i płukanek działają odżywczo na skórę głowy i przyspieszają wzrost włosów.

Autor: mgr biologii, zielarz fitoterapeuta Marta Krynicka Orzech

 

ZAJRZYJ DO NASZYCH SKLEPÓW
Rzeszów: ul. Rejtana 67, ul. Matejki 18; Jarosław: ul. Sobieskiego 1

ODWIEDŹ NAS
ONLINE:

contact-icon-call

ZADZWOŃ DO NAS
+48 517 947 057

contact-icon-email

NAPISZ DO NAS
info@zielarnia24.pl