Moje konto Moje konto

Zioła wspierające układ oddechowy

infekcje_dog_oddechowych.jpg

Zioła wspierające układ oddechowy 

Infekcje układu oddechowego doskwierają naszemu zdrowiu najczęściej w okresie jesienno-zimowym, ale nie tylko, bo angina czy zapalenie zatok mogą pojawić się również w cieplejszych porach roku. Najczęstszą przyczyną infekcji są wirusy, zdarza się również, że do powstania stanu zapalnego dochodzi wtórnie w wyniku alergii wziewnej. Katar, ból zatok, kaszel czy zapalenie gardła i krtani to częste objawy. Podstawą działania w takich przypadkach jest oczywiście wizyta u specjalisty, który ustali diagnozę i leczenie. Surowce zielarskie często mogą stanowić wsparcie kuracji leczniczej infekcji dróg oddechowych. Działanie ziół potwierdza nie tylko tradycja, ale i badania naukowe, co daje nam pewność, co do zasadności ich stosowania. 

Eukaliptus - na zatoki 

Wszyscy znamy intensywny zapach eukaliptusa, który często kojarzy nam się z leczeniem kataru. Bardzo słusznie! Olejek eukaliptusowy to jeden ze skuteczniejszych sposobów na zwalczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Wyciągi z eukaliptusa działają przeciwwirusowo, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Preparaty z eukaliptusa rozszerzają oskrzela i ułatwiają oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Olejek eukaliptusowy stosowany do inhalacji może przyspieszyć leczenie infekcji zatok. W naszych zielarniach znajdziecie liście eukaliptusa idealne do sporządzenia naparów oraz nalewek domowych. Olejki eteryczne nadające się do inhalacji, kąpieli i masażu pomocne w przypadku przeziębienia i bólów stawów i mięśni. Tabletki z olejkiem eukaliptusowym do ssania w przypadku infekcji gardła. 

Dziewanna - przeciw wirusom 

Piękne, żółte kwiaty dziewanny są cennym surowcem zielarskim polecanym przy suchym kaszlu, chrypce, anginie, katarze oraz innych infekcjach wirusowych dróg oddechowych. Tak szerokie działanie dziewanny wynika z bogatego składu związków aktywnych, dzięki którym preparaty z tego zioła działają przeciwwirusowo, antybakteryjnie, wykrztuśnie i pobudzają czynności wydzielnicze nabłonka układu oddechowego. W naszej ofercie znajdziecie suszone kwiaty dziewanny przeznaczone do sporządzenia naparu do picia jak i do płukania gardła w przypadku infekcji. 

Miodunka - płucnik lekarski 

Niepozorna, ale śliczna - wielokolorowa roślinka, którą możemy spotkać tylko na wiosnę w lesie i przy strumyku, kryje niezwykłe składniki aktywne. Znana od wieków jako płucnik - miodunka sprzyja leczeniu infekcji dróg oddechowych. Ziele miodunki dostarcza krzemionki oraz alantoiny, które sprzyjają regeneracji błon śluzowych układu oddechowego, dzięki czemu szybciej następuje proces leczenia, a także wzmocnienie nabłonka oddechowego. Napary z ziela miodunki ułatwiają oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny oraz działają przeciwdrobnoustrojowo. W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości susz z ziela miodunki od polskich producentów, dostępny w różnych gramaturach. 

Macierzanka - tradycyjnie na kaszel dla całej rodziny 

Ziele macierzanki piaskowej jest znane w naszym ziołolecznictwie od dawien dawna, jest obecna w dawnych recepturach i obrzędach uzdrawiających. Współcześnie dzięki badaniom naukowym potwierdzono jej skuteczność w przypadku nieżytu górnych dróg oddechowych, przy przeziębieniu, grypie i kaszlu. Napary z ziela macierzanki działają odkażająco i

rozkurczowo, nadają się zarówno do picia jak i do inhalacji i kąpieli ziołowych. Suszone ziele macierzanki stanowi częsty składnik mieszanek przeciwkaszlowych. W naszych sklepach znajdziecie wysokiej jakości susz z macierzanki firmy Kawon, zarejestrowany jako surowiec leczniczy. 

Porost islandzki - na suchy kaszel 

Surowcem zielarskim jest plecha porostu nazywanego płucnicą islandzką, bądź porostem lub mchem islandzkim. Tradycyjnie stosowany jest w leczeniu infekcji układu oddechowego różnego pochodzenia. Napary z porostu islandzkiego działają powlekająco, antybiotycznie i przeciwzapalnie. Pomagają zwalczać chrypkę, kaszel suchy, choroby alergiczne układu oddechowego oraz choroby zakaźne dróg oddechowych. Wyciągi z porostu to częsty składnik tabletek i syropów o działaniu powlekającym i przeciwzapalnym, które posiadamy w naszej ofercie. Suszona plecha porostu islandzkiego jest również dostępna w naszych sklepach! 

Podbiał - ułatwi odkrztuszanie 

Niepozorna roślinka podbiału znalazła zastosowanie w leczeniu infekcji dróg oddechowych. Kwiaty i liście podbiału są cenionym surowcem zielarskim, które wykazują działanie osłaniające, powlekające, a także wykrztuśne i ułatwiające oczyszczanie dróg oddechowych z wydzieliny. Ponadto preparaty z podbiału mają charakter odkażający, przeciwzapalny i rozkurczający. W związku z szerokim spektrum działania tych surowców poleca się je w przypadku infekcji którym towarzyszy kaszel oraz stany skurczowe dróg oddechowych. W naszych sklepach znajdziecie tabletki do ssania z podbiałem, a także syrop przeciwkaszlowy oraz suszone kwiaty i liście podbiału potrzebne do sporządzenia naparów. 

Oregano - na oskrzela 

Lebiodka pospolita czyli oregano, to roślina która podbiła nie tylko świat kulinariów, ale również świat fitoterapeutów. Bardzo popularne obecnie produkty z oregano nie bez powodu mają cieszą się dużym zainteresowaniem. Ziele lebiodki posiada szerokie działanie lecznicze ale w kontekście górnych dróg oddechowych jest cenione ze względu na działanie przeciwbakteryjne, wykrztuśne i rozgrzewające. Preparaty z lebiodki poleca się w przypadku zapalenia zatok, oskrzeli i infekcji gardła. Najczęściej wybieranym produktem w naszych sklepach jest olejek z oregano, dostępny w różnych stężeniach. W naszej ofercie znajdziecie również suszone ziele lebiodki idealne do przygotowania aromatycznych, rozgrzewających naparów, pomocnych przy grypie i przeziębieniu. 

Czarnuszka - dla alergików 

Ta wyjątkowa roślina, znana była już w starożytnym Egipcie. Najcenniejszym składnikiem zielarskim są czarne, niepozorne nasiona czarnuszki. Aromatyczny, nieco pikantny olej otrzymywany z nasion czarnuszki ma niezwykle szerokie działanie prozdrowotne. Również dla układu oddechowego. Regularnie dostarczany do diety olej z czarnuszki wspiera odporność organizmu, działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie a także przeciwalergicznie. Olej z czarnuszki to doskonała propozycja dla osób zmagających się z alergiami wziewnymi i pokarmowymi. Łagodzi objawy alergii i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. W naszej ofercie możecie znaleźć olej z nasion czarnuszki tłoczony na zimno, nieoczyszczony, który przechowujemy dla Was w lodówkach. Dobrym rozwiązaniem mogą być kapsułki z olejem z czarnuszki, które ułatwią przyjmowanie produktu w podróży czy w trakcie pracy.

Propolis - na anginę 

Kit pszczeli, czyli propolis, zaliczamy do produktów pszczelich. Nasze kochane pracowite owady zbierają żywice z pąków liści i kwiatów i przynoszą do ula w celu zabezpieczenia swojego domu przed wszelkimi czynnikami szkodliwymi - bakteriami, grzybami i pasożytami. Właśnie ten zbiór leczniczych żywic, pochodzący z różnych roślin, tworzy kit pszczeli. Pszczelarz “podkrada” go z ula i po rozpuszczeniu najczęściej w alkoholu otrzymujemy propolis. Jest to niezwykle silnie działający produkt o właściwościach antybiotycznych i przeciwzapalnych. Polecany jest w rozcieńczeniu do spożywania, a także do płukania gardła w przypadku infekcji, w tym również przy anginie. Działa silnie odkażająco i przyspiesza proces regeneracji śluzówki. W naszych zielarniach znajdziecie propolis w postaci surowca naturalnego - jako kit pszczeli, a także w postaci kropel do rozcieńczania, tabletek do ssania i maści do użytku zewnętrznego. Dla osób które nie mogą stosować roztworów alkoholowych umieściliśmy w ofercie Propolis bezalkoholowy, będący roztworem glicerynowym. 

 

Zioła to doskonały sposób aby wspierać nasz organizm! Pamiętajcie jednak, że zioła jako surowce lecznicze mają wskazania i przeciwwskazania do stosowania. Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz użyć któregoś z powyższych surowców uważnie przeczytaj wskazówki od producenta, lub zapytaj doradców w naszych sklepach!

Autor: mgr biologii, zielarz fitoterapeuta Marta Krynicka Orzech

ZAJRZYJ DO NASZYCH SKLEPÓW
Rzeszów: ul. Rejtana 67, ul. Matejki 18, ul. Broniewskiego 34; Jarosław: ul. Sobieskiego 1

ODWIEDŹ NAS
ONLINE:

contact-icon-call

ZADZWOŃ DO NAS
+48 517 947 057

contact-icon-email

NAPISZ DO NAS
info@zielarnia24.pl