Moje konto Moje konto

Kwiat kocanki - Kiedy i jak stosować to cenne zioło?

kwiat_kocanki_(1).jpg

Kwiat kocanki - Kiedy i jak stosować to cenne zioło?

Kwiat kocanki to cenny surowiec zielarski i kosmetyczny, którego właściwości warto poznać! Kocanki to grupa roślin z rodziny astrowatych, do której należy ponad 500 gatunków. W Polsce dziko występuje naturalnie tylko jeden gatunek z tego rodzaju - kocanka piaskowa Helichrysum arenarium. Ta niewielka roślina porasta suche, piaszczyste tereny tworząc jasno żółte kępki. Ponieważ zbiór kwiatów kocanki ze stanu dzikiego do celów leczniczych, mógł stanowić zagrożenie dla naturalnych siedlisk tej rośliny, została objęta częściową ochroną gatunkową.

Kwiaty kocanki w dawnej medycynie ludowej

Żółte kwiaty kocanki nazywano w zależności od regionu dramulkami, suchowkiatem, suchosiejką, nieśmiertelnikiem żółtym lub trypernikiem. Ziele kocanki święcono i uznawano za niezwykle przydatną w domu roślinę. Wykorzystywano kwiat kocanki piaskowej do naparów polecanych na problemy gastryczne i biegunki. Herbaty z kwiatu kocanki były też stosowane przy bólu gardła i kaszlu. Osobom cierpiącym na choroby górnych dróg oddechowych przygotowywano kąpiel z kwiatów kocanki z siemieniem lnianym, cebulą i otrębami żytnimi. Znane również było zastosowanie kwiatu kocanki przy infekcjach intymnych oraz w przypadku zapalenia dziąseł. Natomiast w gospodarstwie domowym kwiaty kocanki uprawiano dla ozdoby, a suszone wkładano do szafy dla ochrony przed molami. Właściwości kwiatu kocanki wykorzystywano również aby leczyć zwierzęta gospodarskie.

Kwiat kocanki - właściwości i działanie

W fitoterapii wykorzystuje się kwiat kocanki Flos Helichrysi w dolegliwościach wątroby, woreczka żółciowego lub trzustki. Kwiat kocanki działa żółciopędnie i żółciotwórczo, ochronnie na miąższ wątroby i odtruwająco. Ponadto kwiat kocanki ma właściwości rozkurczowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Preparaty z kwiatów kocanki piaskowej polecane są głównie przy niewydolności trawienia po resekcji woreczka żółciowego, przy niewydolności wątroby, a także przy żółtaczce, zatruciach i kuracjach na regenerację wątroby. Zastosowanie kwiatów kocanki na problemy artretyczne jest mniej znane. Jednak, napar z kwiatów kocanki ma działanie moczopędne i odtruwające, co sprzyja usuwaniu nadmiaru metabolitów i chroni przed rozwojem dny moczanowej. Ponadto kwiat kocanki działa przeciwzapalnie i sprzyja łagodzeniu infekcji układu oddechowego.

Herbata z kwiatów kocanki - jak ją stosować?

W celu przygotowania herbaty z kwiatów kocanki warto wybrać surowiec najlepszej jakości. Kwiatostan kocanek firmy Kawon to produkt leczniczy o sprawdzonym działaniu, który jest przeznaczony do mieszanek ziołowych lub przygotowania wyciągów wodnych.

Aby przygotować odwar 1 łyżkę kwiatów kocanki (1g) należy zalać 1 szklanką (200 ml) zimnej wody, ogrzewać powoli pod przykryciem, a następnie gotować nie dłużej niż 5 minut i ostudzić. Pić po 1 szklance odwaru 2 – 3 razy dziennie.

Ekologiczny Kwiat Kocanki firmy Dary Natury można wykorzystać do przygotowania naparu z kocanki na wodzie lub na mleku z miodem. Łyżkę (1 g) suszonych kwiatów kocanki wystarczy zalać w kubku wrzącą wodą lub mlekiem i zaparzyć pod przykryciem przez 10-15 minut. Pić po 1-2 szklanek dziennie.

Preparatów z kwiatów kocanki nie powinny stosować osoby uczulone na rośliny z Asteraceae. Ponadto nie należy sięgać po kwiaty kocanki w przypadku niedrożności dróg żółciowych oraz w czasie przyjmowania leków o działaniu żółciopędnym.

Hydrolat z kwiatów kocanki - właściwości

Kwiaty kocanki są bogatym źródłem olejku eterycznego, który ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Olejek z kocanki hamuje rozwój gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), bakterii Escherichia coli, a także drożdżaków Candida albicans. Hydrolat z kocanki jest otrzymywany w procesie destylacji olejku eterycznego i ma podobne właściwości. Najczęściej do pozyskania olejku i hydrolatu jest wykorzystywany kwiat kocanki włoskiej (Helichrysum Italicum). Hydrolat z kwiatu kocanki włoskiej ma słodkawy, miodowo - korzenny aromat i korzystne właściwości dla skóry. W szczególności jest polecany do pielęgnacji cery problematycznej, skłonnej do powstawania wyprysków. Hydrolat z kocanki włoskiej sprzyja regeneracji naskórka, łagodzi stany zapalne, minimalizuje powstawanie blizn. Ponadto, hydrolat z kwiatu kocanki pielęgnuje cerę naczynkową, ponieważ działa obkurczająco i przeciwobrzękowo. Łagodzi zaczerwienienia i przyspiesza znikanie siniaków. Hydrolat z kocanki włoskiej może być stosowany jako tonik na skórę lub jako dodatek do maseczek i kosmetyków.

Uzupełnieniem pielęgnacji cery naczynkowej może być Serum olejowe kocanka Fitomed, które zabezpiecza skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych takich jak zanieczyszczenia i promienie UV. Natomiast użyte na noc działa odżywczo i chroni skórę przed nadmierną utratą wilgoci.

 

Właściwości kwiatu kocanki są niedocenione we współczesnym ziołolecznictwie. Warto pamiętać o tej przyjaznej nam roślinie i jej korzystnym działaniu dla naszego organizmu.

ZAJRZYJ DO NASZYCH SKLEPÓW
Rzeszów: ul. Rejtana 67, ul. Matejki 18; Jarosław: ul. Sobieskiego 1

ODWIEDŹ NAS
ONLINE:

contact-icon-call

ZADZWOŃ DO NAS
+48 517 947 057

contact-icon-email

NAPISZ DO NAS
info@zielarnia24.pl