Moje konto Moje konto
Koszyk jest pusty

pobrane[2].png

Szybki kontakt

+48 517 947 057

info@zielarnia24.pl

Czynne Pn-Pt
09:00-16:00

Dane do przelewu

 

Zielarnia Lawenda 

ul. Matejki 18, 35 -064 Rzeszów

Nest Bank 49 1870 1045 2078 1069 1278 0001

Dostawa

 koszty_dostawy_3.6[1][2].jpg

koszty_new_szczeg[1].jpg

Internetowy sklep zielarski

 

Sprzedajemy najlepsze na rynku preparaty ziołowe. Znajdą tu Państwo suplementy diety wspomagające dietę, mające na celu obniżenie poziomu cholesterolu, jak i szeroką gamę herbatek odchudzających, oczyszczających a także uspokajających.

Jako internetowa zielarnia Rzeszów prowadzimy sprzedaż naturalnych kosmetyków, ziół i suplementów diety.

Nasza zielarnia internetowa Lawenda posiada duży wybór naturalnych suplementów diety przeznaczonych dla klientów o różnych potrzebach oraz oczekiwaniach. Nasze kawy, herbaty, kosmetyki, syropy, zioła i leki ziołowe z pewnością wpłyną na poprawę Waszego samopoczucia.

eko_lisc.jpg

Kelp - Naturalne źródło jodu

kelp.jpg

Autor: dietetyk kliniczny magister Natalia Bator

 

Kelp inaczej zwany Kombo to brązowo-zielone wodorosty, których naturalnym środowiskiem są m.in północne wody oceanu atlantyckiego oraz oceanu spokojnego wzdłuż wybrzeży Japonii.

 

Dlaczego warto zwrócić uwagę na Kelp?

 

Wodorosty te cechują się wyjątkową zawartością jodu. 100 mg kelpu zawiera około 150-200 mikrogramów [mcg] jodu, co w zupełności pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Dla przypomnienia zapotrzebowanie naszego organizmu na jod wynosi około 150 mcg, a maksymalna bezpieczna dawka tego pierwiastka to 1100 mcg na dzień!

 

Najbogatszymi źródłami jodu są organizmy morskie, czyli glony, ryby i owoce morza. Poniżej umieściłam listę, która obrazuje zawartość jodu w naszym pożywieniu (w przeliczeniu na 100 g produktu):

 

Dorsz świeży - 110 mcg jodu

 

Łosoś świeży - 44 mcg jodu

 

Mintaj świeży - 103 mcg jodu

 

Pstrąg tęczowy świeży - 13 mcg jodu

 

Śledź solony - 30 mcg jodu

 

Makrela wędzona - 40 mcg jodu

 

Sardynki - 25 mcg jodu

 

Tuńczyk w oleju - 25 mcg jodu

 

Ser gouda tłusty - 35 mcg jodu

 

Jak widać Kelp wysuwa się na prowadzenie w tym rankingu:) dlatego jest pomocny w uregulowaniu funkcji tarczycy, zwłaszcza jej niedoczynności. Jednak Kelpu nie mogą stosować osoby z niedoczynnością tego narządu na tle choroby Hashimoto! jak również osoby z nadczynnością, ponieważ dysfunkcja tarczycy może się jeszcze pogłębić. Nawet w przypadku niedoczynności suplementacja Kelpem powinna być rozważona z lekarzem endokrynologiem!

 

Oprócz dużej ilości jodu, w Kelpie można również znaleźć witaminy i minerały takie jak m.in: wit. A, B1, B2, C, D, E, Zn, Mg, Fe, K, Ca i kwas foliowy. Jest to idealny skład dla kobiet ze względu na zawartość żelaza, kwasu foliowego i wapnia, którego w Kelpie jest 10 razy więcej niż w mleku! Ale jak to produkty roślinne, wchłanianie żelaza czy wapnia z tych produktów jest niższe niż z produktów pochodzenia zwierzęcego.

 

Kelp hoduje się na wysoką skalę również ze względu na jego pomocne działanie w osiągnięciu redukcji masy ciała. Poprzez pobudzenie tarczycy, pobudzony zostaje również nasz metabolizm, dzięki czemu łatwiej tracimy na wadze. Ale i tu należy zachować rozsądek! Zdarzają się przypadki, że osoby, której wcześniej nie miały problemów z tarczycą rozwijają nadczynność, jako efekt zbyt wysokiej podaży wodorostów.

 

Te morskie glony posiadają jeszcze wiele innych korzystnych dla naszego organizmu właściwości. Docenia się je ze względu na działanie przeciwnowotworowe zwłaszcza w odniesieniu do nowotworów hormono-zależnych (np. rak piersi), działanie diuretyczne, przeciwzapalne i detoksykacyjne (ponieważ wiążą metale ciężkie w naszym organizmie i wydalają je na zewnątrz).

 

Starsi Japończycy, których dieta głównie składa się z tradycyjnych potraw japońskich zawierających wodorosty, dostarczają więcej jodu w diecie niż młode pokolenie wychowywane na diecie zachodniej.

 

Wiele mówi się o korzystnym działaniu Kelpu na organizm i faktycznie tak jest. Ale co w związku z faktem, że wodorosty mają tendencję do pochłaniania metali ciężkich, które przedostają się do wód oceanicznych? Czy po katastrofie atomowej w Fukushimie możemy być pewni, że wodorosty nie zostały znacznie zanieczyszczone promieniotwórczymi opadami?

 

Glony morskie a badania naukowe.

 

W jednym z badań przebadano wodorosty dostępne w sprzedaży we Włoszech. Oprócz korzystnych dla zdrowia pierwiastków wspomnianych powyżej, wyodrębniono kilka o działaniu toksycznym takich jak: glin, ołów, stront, kadm czy arsen. Jednak jak twierdzą naukowcy, ilości te nie były na tyle wysokie aby doprowadzić do wystąpienia skutków zdrowotnych.

 

Drugie badanie dotyczyło z kolei zawartości radioaktywnego cezu w organizmach morskich po katastrofie atomowej w Japonii, która nastąpiła w 2011 roku. Mimo wykrycia tego pierwiastka w rybach, owocach morza i wodorostach, obserwuje się stopniowy spadek jego stężenia. Wody dookoła Japonii są nieustanie monitorowanie pod kątem zanieczyszczeń.

 

1. Ryoko Katagiri, Keiko Asakura, Ken Uechi et al. Adequacy of iodine intake in three different Japanese adult dietary patterns:a nationwide study. Nutrition Journal. 2015; 14:129.

 2. Desideri D., Cantaluppi C., Ceccotto F. et al. Essential and toxic elements in seaweeds for human consumption. J Toxicol Environ Health A. 2016; 79(3): 112-22.

 3. Di Matola T., Zeppa P., Gasperi M. et al. Thyroid dysfunction following a kelp-containing marketed diet. BMJ Case Rep. 2014.

 

 4. Wada T1., Nemoto Y., Shimamura S. et al. Effects of the nuclear disaster on marine products in Fukushima. J Environ Radioact. 2013; 124:246-54.